Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2013-07-31 14:09:47

dorotaq

New member

Zarejestrowany: 2013-07-31
Posty: 2
Punktów :   

Jaka rurka? Pilne

Witam serdecznie. Jestem siostrą dorosłego (jeszcze całkiem młodego), który uległ wypadkowi i w tej chwili jest zupełnie niesamodzielny. W tym tygodniu wraca ze szpitala do domu. Ma założoną tracheostomię (również PEG), ale oddycha samodzielnie i nie potrzebuje respiratora. Lekarze twierdzą, że tak jest bezpieczniej. Jednocześnie zastanawiają się, czy nie usunąć mu rurki i nie pozostawić po prostu "dziury" jeśli się zabliźniła. Mówili też coś o wymianie rurki na metalową. Nie wiem dokładnie, jak się nazywa ta, którą ma teraz. Na początku miał założoną taką w systemie zamkniętym gdzie do odśluzowywania używało się takich jednorazowych elementów. Później mu wymienili na inną, jest plastikowa z jakimś - jak to lekarz nazwał "balonikiem" w środku, odśluzowuje się takimi rurkami podłączonymi do ssaka. Proszę o pomoc, opinie, czy godzić się na wyjęcie całkowite rurki? A może myśleć o usunięciu otworu? Tracheostomia została założona początkowo z powodu dużej niewydolności oddechowej, były podawane większe stężenia tlenu, obecnie płuca są w lepszej formie, dlatego zrezygnowano z respiratora.

Jeśli zostawią samą "dziurę" to jak się to pielęgnuje? Czy się odśluzowuje w ogóle? Jeśli nie, to po co zostawiać mu dziurę w szyi?
Próbowałam rozmawiać z lekarzami, ale to mały szpital i wydaje się, że mają niewielkie doświadczenie z takimi przypadkami lub po prostu nie bardzo potrafią rozmawiać z rodziną chorego.
Czytałam, że większość z Was samodzielnie wymienia rurkę, czy można oczekiwać, że lekarz rodzinny lub pielęgniarka środowiskowa będą to robić? Transport brata prawie nie wchodzi w grę, rodzice mieszkają na 2 piętrze bez windy a młody swoje waży, nie współpracuje i pojawia się u niego spastyka.

Jest to dla nas zupełnie nowa sytuacja więc wszystkie informacje będą pomocne, nie tylko na temat tracheostomii, cokolwiek. Chciałabym wiedzieć, czy sprzeciwiać się usunięciu rurki, czy nie, czy nalegać na jakąś inną, kupić coś samodzielnie.

Załatwiamy też orzeczenie o niepełnosprawności i będziemy musieli się dowiedzieć, gdzie kupować wszystkie potrzebne środki, co i czy jest jakaś refundacja.

Dziękuję serdecznie z góry za wszelką pomoc.

Offline

 

#2 2013-07-31 17:01:21

 kasiac1973

Member

Zarejestrowany: 2011-07-05
Posty: 241
Punktów :   

Re: Jaka rurka? Pilne

Witaj dorotaq!Myślę,że zanim padnie decyzja o wyjęciu rurki powinniście to skonsultować z jakimś doświadczonym otolaryngologiem zwłaszcza że piszesz o niewydolności oddechowej u brata.Bywa ta,że jak wyciągają rurkę małym dzieciom to też nie zszywają od razu dziurki po prostu sama się zrasta.Nie wiem jak jest u dorosłego.Na temat rurek metalowych nie słyszałam dobrych opinii.Rurki silikonowe są lepsze bo pod wpływem temperatury ciała zginają się i odpowiednio dopasowują.Trzeba tylko dobrać odpowiednią wielkość-dobre są np.firmy portex albo Biesalskiego czy też shiley.Do odsysania potrzebny będzie ssak,cewniki,sól do płukania cewników.Cewniki są refundowane jeżeli będziecie mieli orzeczenie o niepełnosprawności trzeba będzie zadzwonić do NFZ i poprosić o kartę zaopatrzenia comiesięcznego -oni zresztą udzielą informacji.Jeżeli masz więcej pytań to napisz ana pewno postaramy się na nie odpowiedzieć.Pozdrawiam-Kasia.

Offline

 

#3 2013-07-31 17:58:24

dorotaq

New member

Zarejestrowany: 2013-07-31
Posty: 2
Punktów :   

Re: Jaka rurka? Pilne

Dziękuję Kasia za odpowiedź. Lekarz powiedział, że skonsultuje to z laryngologami, nie wiem jednak, jak bardzo doświadczony zespół tam mają. Pozostaje mi mieć nadzieję, że wiedzą, co robią. Czyli rozumiem, że jak zostawiają dziurę to do zarośnięcia?

Więcej pytań pewnie się pojawi jak już brat znajdzie się w domu, na razie dopiero załatwiamy zaświadczenie o niepełnosprawności i podobno na wydanie orzeczenia mają do miesiąca czasu.

Pozdrawiam,
Dorota

Offline

 

#4 2013-07-31 21:01:01

 Kaska

Member

3704188
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2008-07-09
Posty: 320
Punktów :   

Re: Jaka rurka? Pilne

Witaj dorotaq. My nie mieliśmy orzeczenia i cewniki nam refundowano. Lekarz rodzinny wypisuje zaswiadczenia  z którymi należy iść do nfz. Tam otrzymasz karte zaopatrzenia z która idziesz juz np do CEZALA.
Co do zamykania otworu po rurce to Kubie po wyjeciu zostawiono na wszelki wypadek. Nikt nie spodziewal sie, że zamknie się juz po paru godzinach. Po 6 tygodniach wykonano u małego plastykę.
Jeżeli chodzi o rurki to używaliśmy prawie przez cały czas shileyki i bardzo sobie je chwalimy.
Sama z reguly nie wymienialam rurki malemu, gdyz mial porazenie strun i przy wyjeciu po prostu sie dusil. Wymienial mu lekarz na bloku w towarzystwie anestezjologa. Chcąc nie chcac zdarzalo sie, ze musialam wymieniac rurke naqtychmiast. Zapewne znajdziesz a tym forum wiele wskazowek, a jesli nie to na pewno jak zadasz pytanie to uzyskasz podpowiedzi. Pozdrawiam, Kaska

Offline

 

#5 2013-08-16 15:47:26

 CzaRna86

Member

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2012-07-10
Posty: 97
Punktów :   

Re: Jaka rurka? Pilne

Myślę, że nawet gdyby lekarze zdecydowali się wyjąć rurę i pozostawić sam otwór, to muszą przetrzymać brata na obserwacji. Przynajmniej z dzień, dwa. By nie okazało się później w domu, że jednak coś nie tak...choć na wszelki wypadek (gdyby tak zrobili) miejcie w domu kupioną rurkę. Jeśli brat zacznie mieć duszności, po prostu należy ją włożyć i wezwać pogotowie, bądź jechać do lekarza by wyjaśnić sytuację.

Też miałabym lekkie wątpliwości co do metalowej rury. U Miśka chcieli najpierw ją zastosować, ale zmienili zdanie. Sylikonowe są lepsze, jak wyżej napisała poprzedniczka. Poza tym metalowej nie wymienia się ponoć zbyt często, co może doprowadzić do różnych infekcji itp.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
konstrukcje stalowe częstochowa nocleg ciechocinek komornik warszawa ursus malarz warszawa cena